محور بادامک آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما

محور بادامک: آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما بیشینه دما امروز یکشنبه 3.اردیبهشت استان یزد

گت بلاگز افغانستان اعتراض به از بین بردن نام فارسی دانشگاه هرات

صدها تن از دانشجویان دانشگاه هرات واقع در غرب افغانستان در اعتراض به از بین بردن نام فارسی «دانشگاه» از سردر آن، تظاهرات کردند.

اعتراض به از بین بردن نام فارسی دانشگاه هرات

به گزارش خبرنگار حوزه افغانستان گروه تحریریه سایت جوان، فارسی ستیزان، نام «دانشگاه» را از سردر این دانشگاه از بین بردن کردند و خواستار باقی ماندن تنها university به زبان انگلیسی و «پوهنتون» به زبان پشتو شدند.

عبارات مهم : فارسی
این چندمین بار است که میان حامیان زبان فارسی و پشتو در هرات افغانستان اختلاف و درگیری ایجاد می شود.

اردیبهشت ماه سال گذشته نیز عده ای فارسی ستیزان در افغانستان تابلوی «دانشگاه» را از سردر آن از بین بردن کرده بودند، ولی دانشجویان بار دیگر این تابلو را در جای خود راه اندازی کردند.

دانشجویان معترض به از بین بردن نام فارسی دانشگاه از سر در آن با در دست داشتن پارچه نوشته هائی تصریح کردند که «فارسی زبان ماست»

خبرنگار ایرنا از هرات گزارش داد که نیروهای امنیتی در محل تجمع دانشجویان معترض حضور یافته اند و دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه هرات قصد دارند دوباره نام فارسی دانشگاه را مانند گذشته بر سردر آن راه اندازی کنند.

بیش از نیمی از جمعیت افغانستان را فارسی زبانان تشکیل می دهند، ولی با این وجود شماری از مسئولان با گسترش و استفاده این زبان در افغانستان مخالفت می ورزند.

آزمون استخدامی اجرای طرح شناسنامه های برقی در ابتدای این هفته نیز بر سر طرح پرسش ها به زبان فارسی مخالفت هائی را برانگیخت و مجلس سنا از برگزارکنندگان آن خواست تا در مجلس حاضر شوند و علت آن را توضیح دهند.

«زلمی زابلی»، یک عضو سنا دیروز ترساندن کرد که اگر این آزمون استخدامی لغو نشود، مردم مناطق پشتون نشین از دریافت شناسنامه های الکترونیکی خودداری خواهند کرد.

انتهای پیام/

برای اطلاع از آخرین اخبار افغانستان به کانال تلگرامی ما بپیوندید

واژه های کلیدی: فارسی | دانشگاه | دانشگاه | استخدامی | شناسنامه | دانشجویان | افغانستان | آزمون استخدامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog