محور بادامک آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما

محور بادامک: آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما بیشینه دما امروز یکشنبه 3.اردیبهشت استان یزد

گت بلاگز اقتصادی فرصت‌ها و تهدیدهای ارز تک نرخی ، تک نرخی شدن ارز چه زمانی محقق خواهد شد؟

یکی از مهم ترین مطالبات بخش شخصی از دولت به حصول ارز تک نرخی معطوف می شود،امری که به اعتقاد بعضی کارشناسان اقتصادی تحقق یکباره آن پیامدهای منفیِ خاص خود را

فرصت‌ها و تهدیدهای ارز تک نرخی ، تک نرخی شدن ارز چه زمانی محقق خواهد شد؟

به گزارش بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،تک نرخی شدن ارز از موضوعاتی است که سالهاست بر ضرورت آن تاکید می شود،اما همچنان وقت تحقق این امر در هاله ای از ابهام قرار دارد.

عبارات مهم : اقتصادی
به واقع،یکی از مطالبات مهم بخش شخصی از دولت دوازدهم،معطوف به حصول ارز تک نرخی می شود، امری که بسیاری از صاحب نظر ان اقتصادی نیز بر آن صِحِه می گذارند.

البته در این میان،هستند کارشناسانی که اعتقاد دارند تک نرخی شدن ارز بصورت یکباره و آنی می تواند با پیامدهای منفی و مخربی همراه شود و می طلبد دستور کار فوق بصورت تدریجی و گام به گام عملیاتی شود.

امین یار احمدی،کارشناس،محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به قیمت ارز در ابتدای دولت یازدهم،اظهار داشت:در سال 92 ،نرخ ارز حدود سه هزار و 300 تومان بود که در طول 4 سال گذشته قریب به 450 تومان زیاد کردن داشته است.

وی افزود:با نیم نگاهی به مطالبات،انتظارات و درخواست های فعالان تجاری،بازرگانی و بخش خصوصی،این واقعیت محرز می شود که اکثریت قریب به اتفاق این طیف ها و گروه های اشاره شده است بر تک نرخی شدن ارز اصرار می ورزند.

کارشناس،محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت:ظاهرا بانک مرکزی در این خصوص ملاحظاتی دارد و آنچنان که در گزارش های موجود،منعکش شده،ادله بانک مرکزی به این امر معطوف می شود که تک نرخی شدن ارز مستلزم عادی شدن شرایط مبادلات پولی با بانک های خارجی است.

یار احمدی عنوان کرد:البته مدت ها پیش از ولی ا…سیف،اینچنین نقل شده است بود که شش ماه بعد از برجام،تک نرخی شدن ارز محقق خواهد شد که بنابر موضع گیری که بعدها ریاست بانک مرکزی اعلام نمود،این امر منوط به در نظر گرفتن پیش شرط ها و الزامات خاص به خود است که عادی شدن مبادلات بانکی از نمونه های آن به شمار می رود.

وی افزود:قطعا با تک نرخی شدن ارز،زمینه و بستر بسیاری از رانت ها و سوء استفاده ها محدود خواهد شد و اصرارا بعضی از صاحب نظران اقتصادی جهت تسریع این امر،ناظر بر چنین ضرورتی است و به واقع طیف طرفدار ارز تک نرخی،آن را گامی در جهت کم کردن رانت ها قلمداد می کنند.

کارشناس،محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد:البته بانک مرکزی نیز اعتقاد است با ساز وکارهای لحاظ شده است بستر سوء استفاده های اینچنینی بسیار محدود شده،اما شخصا اعتقاد هستم این عنوان باید با فوریت و دستورکاری خاص پیگیری و عملیاتی شود.

وی می گوید:بدون تردید،پیاده سازی و تحقق چنین دستور کارهایی با پیامدهای خاص به خود همراه خواهد بود و این امر هر زمانی که عملیاتی شود بدون مسئله نخواهد بود و با چنین اوصافی می طلبد با دلیری و جسارت و البته در نظر گرفتن تدابیر و تمهیدات هوشمندانه،نسبت به حصول آن اقدام شود.

تا زمانی که ارز مورد نیاز آینده نگری و تامین نشود،تک نرخی شدن معقولانه نخواهد بود

سعید ناظری،محقق و پژوهشگر اقتصادی،در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به منطقی بودن تک نرخی شدن ارز و لزوم آن جهت پیشرفت هر چه زیاد اقتصاد کشور،عنوان کرد:علیرغم تاکیدی که بر سازنده بودن این امر دارم،اما نباید از نظر دور داشت که حصول و تحقق چنین سیاستی زمانی موثر و کارآمد خواهد بود که ارز مورد نیاز کشور به نحو مطلوبی تامین شده است باشد و به تعبیری تمامی پیش نیازهای مورد نیاز در این خصوص مد نظر قرار گیرد.

وی افزود:به واقع،امکان ظهور و بروز بعضی از شوک های اقتصادی با تک نرخی شدن ارز غیر ممکن نخواهد بود ودر چنین شرایطی باید ساز و کاری لحاظ شود که بواسطه آن در صورت عملیاتی شدن چنین طرحی بتوان بدون هیچگونه کاستی و نارسایی،ارز مورد نیاز را تامین کرد،در غیر اینصورت کنترل پیامدهای احتمالی ارز تک نرخی در مراحل اولیه،سخت و سخت خواهد بود.

ناظری گفت:تجارب گذشته،این واقعیت را به اثبات رسانده که در صورت زیاد کردن افسارگسیخته قیمت ارز، شکاف طبقاتی،کاهش قدرت خرید مردم و زیاد کردن تورم دور از انتظار نخواهد بود.

حرکت به سمت ارز تک نرخی باید تدریجی و آهسته پیش رود

رضا چاووشی،محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به ضرورت تک نرخی شدن ارز عنوان کرد:با وجود ضرورت و لزومی که در این خصوص احساس می شود،اما این به معنای انتحاری عمل کردن جهت تحقق آن نمی باشد.

وی افزود:اقتصاد کشور در شرایطی نیست که با شوک مواجه شود،تک نرخی شدن ارز بدون داشتن اعتبار لازم،معقولانه به نظر نمی رسد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد:به اعتقاد بنده،تک نرخی شدن ارز باید آرام آرام مدیریت شود و قطعا با این حرکت آرام و پیوسته می توان دو قیمت موجود در بازار را به تدریج با یکدیگر یکسان و همسان ساخت،بدون اینکه شاهد بروز شوک آنچنانی به اقتصاد کشور باشیم.

چاووشی در خاتمه یادآور شد:موضوع حائز اهمیت دیگر معطوف به این امر می شود که باید برنامه ریزی ها به نحوی تنظیم و طراحی شود که میزان ارز حاصله از صادرات بر مقدار ارزی که جهت واردات اقلام و محصولات مورد نیاز پرداخت می شود،غلبه کند،در غیر اینصورت حصول نتیجه های مورد نظر در این خصوص،امکان پذیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: اقتصادی | اقتصادی | تک نرخی شدن ارز | بخش خصوصی | بانک مرکزی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog