محور بادامک آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما

محور بادامک: آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما بیشینه دما امروز یکشنبه 3.اردیبهشت استان یزد

گت بلاگز فرهنگی هنری توصیف شهید حراف راجع به ارتباط با خدا

شهید حراف مؤمن خلبانی جان بركف بود كه بی‌مهابا در دل نیروهای دشمن پرواز می‌كرد و به آنها ضربه می‌زد.

توصیف شهید حراف راجع به ارتباط با خدا

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛علیرضا حراف 1332 در شیرازدیده به دنیا گشود و تحصیلات را دیپلم به آخر رساند. در سال 1352 جهت خلبانی بالگرد در هوانیروز استخدام شد. بعد از گذراندن دوره های نظامی و زبان انگلیسی به دوره یادگیری پرواز بالگرد اعزام شد.
با دریافت گواهینامه خلبانی در كنار دیگر تیزپروازان هوانیروز در پایگاه مسجدسلیمان به انجام وظیفه پرداخت. خلبان حراف با بالگرد جنگنده (كبری) پرواز می كرد و تا درجه استاد خلبانی ارتقاء یافت.

عبارات مهم : حماسه

او مؤمن خلبانی جان بركف بود كه بی مهابا در دل نیروهای دشمن پرواز می كرد و به آنها ضربه می زد. خلبان حراف بارها در جنگ مجروح شد و حماسه آفرید. او از نخستین خلبانانی بود كه به پاس اسارت گرفتن دشمن به درجه تشویقی و تقدیرنامه مفتخر گردید.
حراف آنچنان از خود گذشته و ایثارگر بود كه هنگامی که خبرنگاران جهت محاصبه با او هجوم می بردند عنوان می كرد: من با خدا مصاحبه كرده ام و نیاز به مصاحبه با شما ندارم.
حماسه پروازها و دلیری خلبان حراف را باید از زبان هم پروازان و مقامات و رزمندگان شنید.
امام جماعت شیراز بعد از شهات خلبان حراف، قسمت اول خطبه اش را تخصیص داده شده است به اوصاف برجسته این خلبان شهید هوانیروز می دهد. آخرین پرواز خلبان حراف در تاریخ 10/2/1361 در عملیات غرورآفرین بیت المقدس (فتح خرمشهر) رقم می خورد. در آن عملیات او و هم پروازش قدرت الله خدادادی در كنار دیگر بالگردهای هوانیروز بارها با پروازهای توفنده به قلب دشمن می زنند و تسلیحات زرهی آنها را منهدم می كنند. در آخرین نوبت كه تكبیر الله اكبر رزمندگان به مژدگانی آزادی خرمشهر در جبهه ای به وسعت کشور عزیزمان ایران اسلامی طنین انداز می شود نشانه اصابت موشك قرار می گیرد و همچون شهدای دیگر هوانیروز سوخته پیكر به دیدار پروردگان متعال می شتابند.خلبان علیرضا حراف با درجه سرتیپ دومی در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده است و مزارش در وادی رحمت شیراز است .
خاطره ای از سرهنگ خلبان عبدالله نجفی
سرهنگ خلبان عبدالله نجفی بدون شک جهت تمام آشنایان با هوانیروز دوران جنگ نامی آشناست. وی اهل شیراز است و انسانی است بسیار خاکی و بی ریا. از حماسه های او می توان یکی به شکار هلیکوپتر عراقی اشاره کرد. ولی همانطور که خود او و دیگران می دانند او جان خود را مدیون شهید حراف هست. جریان از این قرار است:
در یکی از عملیات ها که وی در آن حضور داشت (به فرماندهی شهید حراف) به قصد شکار تانکهای عراقی راهی شده است بودند. بعد از شکار موفقیت آمیز تک تک تانکهای عراقی و اتمام مهمات به پیشنهاد شهید حراف با اسکید (پایهٔ هلیکوپتر) به چادرهای باقی مانده در منطقه می کوبیدند. بعد از اتمام ماموریت در هنگام خروج از معرکه متوجه می شوند یکی از موتورهای هلی کوپ تر نجفی آتش گرفته است و وی مجبور به نشستن داخل نیروهای عراقی می کند. وقت جهت رسیدن هلیکوپتر رسکیو (نجات) بسیار کم بود به همین علت شهید حراف در یک اقدام متبحرانه داخل نیروهای عراقی و در کنار هلی کوپ تر نجفی نشست و با سرعت عبدالله نجفی و کمک خلبان را که روی اسکید هلیکوپتر تشسته بودند از منطقه خارج کرد! هلی کوپتر صدمه دیده لحظه ای بعد در میان آتش کاملا سوخت.
روحش شاد و یادش گرامی
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: حماسه | خلبان | پرواز | خلبانی | خلبانان | هلیکوپتر | نیروهای عراقی | دفاع مقدس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog