محور بادامک آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما

محور بادامک: آب وهوای یزد هواشناسی یزد کمینه دما بیشینه دما امروز یکشنبه 3.اردیبهشت استان یزد

گت بلاگز وب‌گردی بازی نسخه‌های بدخط با سلامت مردم ، نظام دارودرمانی خسته از دستخط بد پزشکان

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران گفت: نسخه الکترونیک می‌تواند موجب کم کردن چشم‌گیر احتمال بروز خطای نسخه خوانی شود، ضمن اینکه سابقه دارویی

بازی نسخه‌های بدخط با سلامت مردم ، نظام دارودرمانی خسته از دستخط بد پزشکان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، محمدباقر ضیا عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران در خصوص عوارض ناخوانا بودن نسخه‌های پزشکی، اظهار کرد: یکی از علل بروز اشتباه در حوزه دارودرمانی ناشی از خط بد پزشکان است که به عوامل و دلایل متفاوت باز می‌گردد و متاسفانه هیچ منبع اطلاعاتی و مکانیزم رهگیری مستقل و مشخصی جهت پیگیری اشتباهات ناشی از خط بد نسخه ها پیش‌بینی نشده است.

وی ادامه داد: روش های متفاوت خلاصه نویسی نام داروها یکی از عوامل بروز اشتباه در نسخه خوانی‌ها هست. همچنین علاقه بعضی بیماران به خوددرمانی و کم و زیاد کردن داروها نیز باعث می شود که پزشکان، به گونه ای دارو را در نسخه درج کنند که امکان اضافه و کم کردن آن از سوی بیماران وجود نداشته باشد.

این داروساز اضافه کرد: متأسفانه پژوهش یا مطالعه دانشگاهی و فراگیر که به شکل علمی این خطاها را رصد نماید به خصوص از بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به داروخانه‌ها و همچنین بیماران خوابیدن در بیمارستان‌ها و در ایستگاه‌های پرستاری بیمارستان‌ها وجود ندارد.

بازی نسخه‌های بدخط با سلامت مردم ، نظام دارودرمانی خسته از دستخط بد پزشکان

به گفته ضیا، برآورد اولیه می‌تواند اینگونه باشد که احتمالا عوارضی که در بیمارستان‌ها در نتیجه بدخطی رخ می‌دهد، زیاد از مطب‌های پزشکان باشد.

وی افزود: اصولاً به علت فرآیند منقطع خدمات سرپایی پزشکی و ماهیت تأخیری بروز عوارض دارویی بسیاری از اشتباهات صورت گرفته نیز مشخص نمی‌شوند و بسیار دیگر نیز در بازگشت بیمار به داروخانه یا مطلب دکتر به صورت تعاملی حل و فصل می‌شود لذا تخمین صحیح میزان اشتباهات پزشکی و عوارض ناشی از آن بسیار مسئله است.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران ایران در ادامه توضیح داد: آمار این خطاها در داروخانه‌ها و ایستگاه‌های پرستاری گزارش‌های رسیده، قابل توجه هست. و در این خصوص نیاز است که یک برنامه ریشه ای در نظر گرفته شود

وی افزود:‌ طی مقاله ارائه شده است در نخستین کنگره بین‌المللی حاکمیت بالینی و ایمنی بدخطی و ناخوانا بودن خط پزشکان از 49 درصد موارد شایع‌ترین علت اشتباهات دارویی پرستاران عنوان شده است است.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران گفت: نسخه الکترونیک می‌تواند موجب کم کردن چشم‌گیر احتمال بروز خطای نسخه خوانی شود، ضمن اینکه سابقه دارویی

ضیا تصریح کرد: در داروخانه‌ها نیز بررسی پرونده‌های تشکیل شده است در پیش شکایات بیماران نشان‌گر اهمیت آینده ساز اشتباهات ناشی از بدخطی نسخه‌ها است.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران گفت: هر نسخه به طور میانگین مشمول بر سه قلم داروی تجویزی است که اگر هر یک از این داروها به اشتباه به دست بیمار برسد،‌ممکن است عوارض جبران‌‌ناپذیری را جهت وی در پی داشته باشد.

وی در ادامه در خصوص پیشگیری از بروز بدخطی نسخه‌های پزشکی راهکارهایی را ارائه داد:

1.تشکیل پرونده دکتر الکترونیک و نسخه الکترونیک همراه با سیستم‌های کامپیوتری که دستورات دارویی بر روی بستر الکترونیکی قرار گیرد، یکی از عالی ترین روش‌ها جهت پیاده‌سازی درست نسخه‌ها است که این عنوان می‌تواند 50 درصد از اشتباهات پزشکی بکاهد.

2.تایپ نسخه، این روش قادر است اشتباهات دارویی ناشی از خط پزشکان را به صفر برساند.

3.درج صحیح و خوانای اقلام دارویی به صورت دست‌نویس با رعایت املا صحیح و پرهیز از نوشتن اختصاری نام داروها.

بازی نسخه‌های بدخط با سلامت مردم ، نظام دارودرمانی خسته از دستخط بد پزشکان

4.آموزش اصول نسخه‌نویسی و تجویز منطقی دارو به صورت واحد درسی مستقل در پروتکل تحصیلی دانشجویان که این عنوان از اهمیت بسیار خاصی برخوردار بوده و می‌تواند 20 درصد از اشتباهات ناشی از بدخطی را از بین ببرد.

منبع: فارس

انتهتی پیام/

واژه های کلیدی: ایران | پزشکی | دارویی | پزشکان | داروخانه | نسخه الکترونیکی | دستخط پزشکان | نظام سلامت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog